Opýtajte sa lekára

Na Vaše otázky Vám odpovedajú renomovaní lekári z centier pre liečbu rastovým hormónom. Toto fórum je moderované. Vaše otázky sa zobrazia až po odsúhlasení a odpovedi lekára. O tomto stave budete oboznámený emailom.

Doc. MUDr. Ľudmila Košťalová CSc.,
Bratislava
MUDr. Slavomíra
Kyšková
Žilina
MUDr. Adriana Dankovčíková
Košice

Vaše otázky a odpovede

03.03.2021 23:32 | Kika
Rastovy hormon
Picháme rastový hormón už 2 roky, a vo veku 7 rokov máme prírastok len 5 cm ročne. Taktiež váha takmer stojí. Podľa výsledkov z odberu krvi hormónu má viac ako v puberte. Chceme sa opýtať aké nežiadúce účinky môžu nastať pri ďalšom zvyŠení dávky hormónu. Určite nechceme, aby sme museli riešiť predčasnú pubertu, ktorá sa uŽ nedá zvrátiť späť. Ako sa riešia a aké sú nežiadúce účinky pri ďalšom zvýšení rastového hormónu pre rezistenciu prosím? Ďakujem.
Odpoveď lekára (MUDr. Adriana Dankovčíková)

Dobrý deň,

nežiaduce účinky rastového hormónu sú veľmi zriedkavé, závisia od diagnózy, pre ktorú sa rastový hormón podáva,  a v praxi ich takmer nevidíme. Napríklad u veľmi obézmych detí alebo pri  niektorých syndrómoch sa môže pridružiť zvýšenie krvného cukru, rieši sa to jednoducho znížením dávky rastového hormónu, po ktorom sa obvykle  rýchlo upraví aj hladina cukru. 

Vami spomínaná predčasná puberta určite nie je dôsledkom liečby rastovým hormónom, čiže  liečbou rastovým hormónom, ani  pri vyšších dávkach riziko predčasnej puberty nezvyšujete.  Pri niektorých diagnózach (napríklad SGA) je vyššie riziko predčasnej puberty, ale vôbec nesúvisí s liečbou rastovým hormónom. Ak sa  predčasná puberta včas podchytí, dá sa liečiť/zastaviť, to nám pomôže predĺžiť obdobie rastu a dieťa má šancu získať centimetre navyše. 

Vo Vašom prípade by som sa zamerala na hmotnosť dieťaťa, keďže udávate, že váha takmer stojí,  Úpravou  hmotnosti /zlepšením výživy zlepšíte aj účinok rastového hormónu.

Konktétne detaily o nežiadúcih účinkoch akéhokoľvek lieku, aj rastového hormónu nájdete v  príbalovom letáku. 

A.Dankovčíková

07.03.2021 22:31 | Lenka Hirjakova
Rast dcerky
Dobrý večer,rada by som sa informovala ohľadom výšky mojej dcérky.Má 4r3m a meria 97cm a 13.4kg,na endokrinológii je sledovaná jeden rok a dr tvrdí že dcérka rastie na 10% a v dospelosti bude mať okolo 170 cm.Problém nevidí. Narodila sa na termín a mala 3480cm a 48 cm.Na rok mala 72cm,na dva roky 82cm,na tri roky 89cm a na 4roky 95cm. Ja mám 176 cm a manžel 177.Syn rastie podľa manželovej krivky a je od nej starší o 2,5 roka a je vyšší o 27cm.Ďakujem pekne za vašu radu či je potrebné riešiť dcérkinu výšku.
Odpoveď lekára (MUDr. Adriana Dankovčíková)

Dobrý deň. 

áno, myslím že,  rast Vašej dcéry by mal byť určite  naďalej sledovaný. Podĺa toho, čo ste napísali je trochu nižšia, než by sme vzhľadom k výške rodičov očakávali a aj rastová rýchlosť má trošku pomalšiu.  Okrem rastu sa však zamerajte aj na to, či má dostatočnú výživu a či nie je potrebné aj  gastroenterologické vyšetrenie. 

A.Dankovčíková

16.02.2021 19:18 | Peter
Rast
Dobrý deň,chcel by som sa spýtať mám 13 rokov a 1 mesiac som chlapec a 180 cm číslo nohy 45 koľko ešte porastiem Otec ma 200 cm a Mama 170
Odpoveď lekára (MUDr. Adriana Dankovčíková)

Dobrý deň Peter,

v 13 rokoch si nadpriemerne vysoký, ale pravdepodobne nebudeš vyšší ako je Tvoj otec. Ak máš bežný priebeh pubertálneho vývinu, mal by si dorásť do približne 195cm.  Je to len matematický výpočet, ktorý je bez  riadneho vyšetrenia a určenia štádia pubertáneho vývinu dosť nepresný. 

A.Dankovčíková

 

09.08.2020 22:03 | Adam
Rast do výšky
Dobrý deň, Chcel by som sa opýtať, že kolko by som mohol ešte vyrásť ak mám 183cm 14 rokov, otec má 188cm, mama má 170cm. Ešte by som mal jednu otázku ,ako by sa dal podporiť rast do výšky prírodnou formou .
Odpoveď lekára (MUDr. Adriana Dankovčíková)

Dobrý deň Adam, 

pravdepodobne aj Ty vyrastieš do výšky svojho otca. Rast môžeš podporiť pestrou stravou, dostatkom spánku a vitamínom D. 

AD

13.08.2020 23:29 | Sikor Martin
Výška
Dobrý večer mám 14 rokov (10.4.2006.) A meriam len 164cm mama meria 155cm a otec 177cm je to v poriadku?koľko ešte porastiem?
Odpoveď lekára (MUDr. Adriana Dankovčíková)

Dobrý deň Daniel, 

Tvoja výška je v poriadku a mal by si vyrásť do výšky Tvojho otca. Počas zimy si dávaj vitamín D.

AD