O raste

Všetky organizmy sa vyvíjajú počas celého svojho života, z dieťaťa sa postupne stáva dospelý človek. Po rodičoch a ich predkoch dedíme genetické vlohy pre budúcu telesnú výšku. Výška rodičov je však len jedným z faktorov, ktoré ovplyvňujú našu výšku v dospelosti. Medzi ďalšie patrí najmä výživa, hormóny a zdravotný stav. Rast kostí do dĺžky umožňujú chrupavkovité časti kostí – rastové platničky.  Ich zánik súvisí s premenou chrupavky na kosť počas puberty, rast kostí do dĺžky je tým ukončený.

 

Rast je veľmi citlivým ukazovateľom zdravia dieťaťa. V jednotlivých obdobiach života sa rast dieťaťa riadi danými pravidlami, i keď môže dochádzať k malým výkyvom. Napríklad v lete deti rastú lepšie, počas choroby, keď deti musia brať lieky, rastú zasa pomalšie. Pomaly a zle rastú deti pri vážnych, chronických ochoreniach.

 

Pokiaľ je s rastom všetko v poriadku, krátkodobé oneskorenie dieťa rýchlo dobehne a postupne dorastie do výšky, ktoré dostalo do vienka vo svojom genetickom základe od rodičov. Preto vysokí rodičia majú zväčša vyššie deti, ako rodičia nižšej postavy. Ak sú obaja rodičia malí, môže byť dokonca syn menší než otec a dcéra menšia ako matka. Výška oboch rodičov pri tom hrá rovnakú úlohu.

 

Výšku, ktorú dieťa dosiahne, môžu ešte ovplyvňovať faktory, ktoré na vyvíjajúci sa plod pôsobili v priebehu tehotenstva, tzv. vnútromaternicové faktory (intrauterinné faktory). Vnútromaternicové faktory sú tak významné preto, lebo ovplyvňujú plod v období najrýchlejšieho rastu. Veď si uvedomte, že za 9 mesiacov plod narastie priemerne až 50 cm! Najrýchlejší rast plodu v maternici je medzi tretím a šiestym mesiacom. Pokiaľ nedostáva plod v maternici dostatok výživy, kyslíka a matka fajčí, nebodaj pije alkohol, môže to mať za následok, že sa dieťa narodí menšie a chudšie. Po narodení často dieťa túto stratu dobehne. Asi 10% z týchto detí svoj znížený rast už nikdy nedobehne  a  zostávajú malými natrvalo.

 

K tomu, aby dieťa rástlo normálne, potrebuje dobrú  výživu bohatú na bielkoviny, mnoho pohybu na čerstvom vzduchu a veľa spánku. Je tiež veľmi dôležité, aby bolo obklopené rodinou, ktorá vytvára pre dieťa citové zázemie. Pokiaľ sú všetky tieto podmienky splnené, dieťa dobre rastie a primerane sa vyvíja.

 

Vaše otázky a odpovede

26.07.2020 16:53 | Šimon
Rast do výšky
Dobrý deň ,chcel by som sa spýtať približne koľko cm by som mohol vyrásť ak mám 15 rokov a 190 cm , otec má 190 cm a mama má 175 cm . Dakujem za odpoved
Odpoveď lekára (MUDr. Adriana Dankovčíková)

Dobrý deň Šimon,

na určenie predpokladu koľko ešte vyrastieš by som potrebovala vidieť,  nakoľko sú otvorené  tvoje kostné štrbiny.  Podľa tabuliek  vyrastieš ešte asi 2 až 8 cm, ale je to dosť nepresný odhad. V Každom prípade tvoja výška vyzerá byť vzhĺadom k výške rodičov v poriadku.  

Cvičenie s ťažšími váhami sa v tvojom veku ešte neoporúča. 

AD

 

22.06.2020 21:09 | Peter Rodanic
:::
Dobrý deň chcel by som sa vás opýtať aká bude moja výška v dospelosti. Keď momentálne meriam 165 cm a mám 13 rokov a 1mesiac a ešte u mna nenastala puberta.Ked som sa narodil vážil som 4,6 kg a meral som 54cm(,,Bol som najväčšie narodené dieťa v Ke za rok 2007”)Moji rodičia merajú mama-168-170, Otec -175-176( Moj otec začal skoro cvičiť a dvíhať ťažké váhy takze to mu ubralo okolo 7-10 cm.Dakuj
Odpoveď lekára (MUDr. Adriana Dankovčíková)

Ahoj Peter, 

podľa údajov, ktoré si mi poskytol sa dá predpokladať, že budeš približne o 10 cm vyšší než je Tvoj otec.. 

Pekné leto želám,

AD

06.07.2020 19:48 | Kevin
:)
Dobrý večer , o 3týždne mám 16 rokov a mám 175cm ,otec má 180 a mama 165, puberta mi začala približne pri konci 14r. Chcem sa opýtať , že či je ešte možnosť vyrásť, aj keď som si pozeral ,že priemernú výšku by som mal mať 179,len neviem či sa dá tomu veriť. Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď a prajem pekný več
Odpoveď lekára (MUDr. Adriana Dankovčíková)

Ahoj Kevin,

Áno, podľa grafov by si ešte mal vyrásť a mal by si dosiahnuť približne výšku svojho otca 179-180cm.  

Želám pekné leto,

AD

10.07.2020 19:11 | Filip S.
F
Dobrý deň, chcel by som sa vás opýtať aká bude moja výška v dospelosti.Moja momentálna výška je 160-162cm.Mam 12rokov a 8 mesiacov.Este u mna nezačala puberta.Moja mama má výšku 170cm a otec 185-187Pri narodení som mal 4,7 -5,0 kg.A mal som 55cm.(Moj otec začal skôr cvičiť a dvíhať veľké váhy vo fitku takze to ho obralo o takých 10cm. Dakuj
Odpoveď lekára (MUDr. Adriana Dankovčíková)

Dobrý deň Filip,

predpoklad Tvojej  výšky v dospelosti je v zhode s výškou otca, približne 185cm-188cm.

Pekné leto želám,

AD

04.06.2020 14:12 | Maria Dirgova
Výška syna
Dobrý deň, chcela by som sa informovať, ci je v poriadku, ze syn 16rokov a 2mesiace meria 169 cm, no, meranie bolo uskutočnené 17.7.2019, od vtedy nevyrastol ani o 1cm? Ide uz o ukončený rast? 9.3.2018 merial 160 cm. 17.7.2019 169 cm. Na váhe pribral,moment.vazi 59 kg. Výška otca 178cm. Matka 156 cm. Dakujem.
Odpoveď lekára (MUDr. Adriana Dankovčíková)

Dobrý deň, 

pravdepodobne je to všetko v poriadku. Prerástol Vás, svoju matku o 13cm čo je úplne štandardné.  Keďže už nerastie predpokladám že pravdepodobne mal  trochu skorší pubertálny vývin, než jeho rovesníci a preto skôr ukončil obdobie rastu. 

AD