O raste

Všetky organizmy sa vyvíjajú počas celého svojho života, z dieťaťa sa postupne stáva dospelý človek. Po rodičoch a ich predkoch dedíme genetické vlohy pre budúcu telesnú výšku. Výška rodičov je však len jedným z faktorov, ktoré ovplyvňujú našu výšku v dospelosti. Medzi ďalšie patrí najmä výživa, hormóny a zdravotný stav. Rast kostí do dĺžky umožňujú chrupavkovité časti kostí – rastové platničky.  Ich zánik súvisí s premenou chrupavky na kosť počas puberty, rast kostí do dĺžky je tým ukončený.

 

Rast je veľmi citlivým ukazovateľom zdravia dieťaťa. V jednotlivých obdobiach života sa rast dieťaťa riadi danými pravidlami, i keď môže dochádzať k malým výkyvom. Napríklad v lete deti rastú lepšie, počas choroby, keď deti musia brať lieky, rastú zasa pomalšie. Pomaly a zle rastú deti pri vážnych, chronických ochoreniach.

 

Pokiaľ je s rastom všetko v poriadku, krátkodobé oneskorenie dieťa rýchlo dobehne a postupne dorastie do výšky, ktoré dostalo do vienka vo svojom genetickom základe od rodičov. Preto vysokí rodičia majú zväčša vyššie deti, ako rodičia nižšej postavy. Ak sú obaja rodičia malí, môže byť dokonca syn menší než otec a dcéra menšia ako matka. Výška oboch rodičov pri tom hrá rovnakú úlohu.

 

Výšku, ktorú dieťa dosiahne, môžu ešte ovplyvňovať faktory, ktoré na vyvíjajúci sa plod pôsobili v priebehu tehotenstva, tzv. vnútromaternicové faktory (intrauterinné faktory). Vnútromaternicové faktory sú tak významné preto, lebo ovplyvňujú plod v období najrýchlejšieho rastu. Veď si uvedomte, že za 9 mesiacov plod narastie priemerne až 50 cm! Najrýchlejší rast plodu v maternici je medzi tretím a šiestym mesiacom. Pokiaľ nedostáva plod v maternici dostatok výživy, kyslíka a matka fajčí, nebodaj pije alkohol, môže to mať za následok, že sa dieťa narodí menšie a chudšie. Po narodení často dieťa túto stratu dobehne. Asi 10% z týchto detí svoj znížený rast už nikdy nedobehne  a  zostávajú malými natrvalo.

 

K tomu, aby dieťa rástlo normálne, potrebuje dobrú  výživu bohatú na bielkoviny, mnoho pohybu na čerstvom vzduchu a veľa spánku. Je tiež veľmi dôležité, aby bolo obklopené rodinou, ktorá vytvára pre dieťa citové zázemie. Pokiaľ sú všetky tieto podmienky splnené, dieťa dobre rastie a primerane sa vyvíja.

 

Vaše otázky a odpovede

03.03.2021 23:32 | Kika
Rastovy hormon
Picháme rastový hormón už 2 roky, a vo veku 7 rokov máme prírastok len 5 cm ročne. Taktiež váha takmer stojí. Podľa výsledkov z odberu krvi hormónu má viac ako v puberte. Chceme sa opýtať aké nežiadúce účinky môžu nastať pri ďalšom zvyŠení dávky hormónu. Určite nechceme, aby sme museli riešiť predčasnú pubertu, ktorá sa uŽ nedá zvrátiť späť. Ako sa riešia a aké sú nežiadúce účinky pri ďalšom zvýšení rastového hormónu pre rezistenciu prosím? Ďakujem.
Odpoveď lekára (MUDr. Adriana Dankovčíková)

Dobrý deň,

nežiaduce účinky rastového hormónu sú veľmi zriedkavé, závisia od diagnózy, pre ktorú sa rastový hormón podáva,  a v praxi ich takmer nevidíme. Napríklad u veľmi obézmych detí alebo pri  niektorých syndrómoch sa môže pridružiť zvýšenie krvného cukru, rieši sa to jednoducho znížením dávky rastového hormónu, po ktorom sa obvykle  rýchlo upraví aj hladina cukru. 

Vami spomínaná predčasná puberta určite nie je dôsledkom liečby rastovým hormónom, čiže  liečbou rastovým hormónom, ani  pri vyšších dávkach riziko predčasnej puberty nezvyšujete.  Pri niektorých diagnózach (napríklad SGA) je vyššie riziko predčasnej puberty, ale vôbec nesúvisí s liečbou rastovým hormónom. Ak sa  predčasná puberta včas podchytí, dá sa liečiť/zastaviť, to nám pomôže predĺžiť obdobie rastu a dieťa má šancu získať centimetre navyše. 

Vo Vašom prípade by som sa zamerala na hmotnosť dieťaťa, keďže udávate, že váha takmer stojí,  Úpravou  hmotnosti /zlepšením výživy zlepšíte aj účinok rastového hormónu.

Konktétne detaily o nežiadúcih účinkoch akéhokoľvek lieku, aj rastového hormónu nájdete v  príbalovom letáku. 

A.Dankovčíková

07.03.2021 22:31 | Lenka Hirjakova
Rast dcerky
Dobrý večer,rada by som sa informovala ohľadom výšky mojej dcérky.Má 4r3m a meria 97cm a 13.4kg,na endokrinológii je sledovaná jeden rok a dr tvrdí že dcérka rastie na 10% a v dospelosti bude mať okolo 170 cm.Problém nevidí. Narodila sa na termín a mala 3480cm a 48 cm.Na rok mala 72cm,na dva roky 82cm,na tri roky 89cm a na 4roky 95cm. Ja mám 176 cm a manžel 177.Syn rastie podľa manželovej krivky a je od nej starší o 2,5 roka a je vyšší o 27cm.Ďakujem pekne za vašu radu či je potrebné riešiť dcérkinu výšku.
Odpoveď lekára (MUDr. Adriana Dankovčíková)

Dobrý deň. 

áno, myslím že,  rast Vašej dcéry by mal byť určite  naďalej sledovaný. Podĺa toho, čo ste napísali je trochu nižšia, než by sme vzhľadom k výške rodičov očakávali a aj rastová rýchlosť má trošku pomalšiu.  Okrem rastu sa však zamerajte aj na to, či má dostatočnú výživu a či nie je potrebné aj  gastroenterologické vyšetrenie. 

A.Dankovčíková

16.02.2021 19:18 | Peter
Rast
Dobrý deň,chcel by som sa spýtať mám 13 rokov a 1 mesiac som chlapec a 180 cm číslo nohy 45 koľko ešte porastiem Otec ma 200 cm a Mama 170
Odpoveď lekára (MUDr. Adriana Dankovčíková)

Dobrý deň Peter,

v 13 rokoch si nadpriemerne vysoký, ale pravdepodobne nebudeš vyšší ako je Tvoj otec. Ak máš bežný priebeh pubertálneho vývinu, mal by si dorásť do približne 195cm.  Je to len matematický výpočet, ktorý je bez  riadneho vyšetrenia a určenia štádia pubertáneho vývinu dosť nepresný. 

A.Dankovčíková

 

09.08.2020 22:03 | Adam
Rast do výšky
Dobrý deň, Chcel by som sa opýtať, že kolko by som mohol ešte vyrásť ak mám 183cm 14 rokov, otec má 188cm, mama má 170cm. Ešte by som mal jednu otázku ,ako by sa dal podporiť rast do výšky prírodnou formou .
Odpoveď lekára (MUDr. Adriana Dankovčíková)

Dobrý deň Adam, 

pravdepodobne aj Ty vyrastieš do výšky svojho otca. Rast môžeš podporiť pestrou stravou, dostatkom spánku a vitamínom D. 

AD

13.08.2020 23:29 | Sikor Martin
Výška
Dobrý večer mám 14 rokov (10.4.2006.) A meriam len 164cm mama meria 155cm a otec 177cm je to v poriadku?koľko ešte porastiem?
Odpoveď lekára (MUDr. Adriana Dankovčíková)

Dobrý deň Daniel, 

Tvoja výška je v poriadku a mal by si vyrásť do výšky Tvojho otca. Počas zimy si dávaj vitamín D.

AD