O raste

Všetky organizmy sa vyvíjajú počas celého svojho života, z dieťaťa sa postupne stáva dospelý človek. Po rodičoch a ich predkoch dedíme genetické vlohy pre budúcu telesnú výšku. Výška rodičov je však len jedným z faktorov, ktoré ovplyvňujú našu výšku v dospelosti. Medzi ďalšie patrí najmä výživa, hormóny a zdravotný stav. Rast kostí do dĺžky umožňujú chrupavkovité časti kostí – rastové platničky.  Ich zánik súvisí s premenou chrupavky na kosť počas puberty, rast kostí do dĺžky je tým ukončený.

 

Rast je veľmi citlivým ukazovateľom zdravia dieťaťa. V jednotlivých obdobiach života sa rast dieťaťa riadi danými pravidlami, i keď môže dochádzať k malým výkyvom. Napríklad v lete deti rastú lepšie, počas choroby, keď deti musia brať lieky, rastú zasa pomalšie. Pomaly a zle rastú deti pri vážnych, chronických ochoreniach.

 

Pokiaľ je s rastom všetko v poriadku, krátkodobé oneskorenie dieťa rýchlo dobehne a postupne dorastie do výšky, ktoré dostalo do vienka vo svojom genetickom základe od rodičov. Preto vysokí rodičia majú zväčša vyššie deti, ako rodičia nižšej postavy. Ak sú obaja rodičia malí, môže byť dokonca syn menší než otec a dcéra menšia ako matka. Výška oboch rodičov pri tom hrá rovnakú úlohu.

 

Výšku, ktorú dieťa dosiahne, môžu ešte ovplyvňovať faktory, ktoré na vyvíjajúci sa plod pôsobili v priebehu tehotenstva, tzv. vnútromaternicové faktory (intrauterinné faktory). Vnútromaternicové faktory sú tak významné preto, lebo ovplyvňujú plod v období najrýchlejšieho rastu. Veď si uvedomte, že za 9 mesiacov plod narastie priemerne až 50 cm! Najrýchlejší rast plodu v maternici je medzi tretím a šiestym mesiacom. Pokiaľ nedostáva plod v maternici dostatok výživy, kyslíka a matka fajčí, nebodaj pije alkohol, môže to mať za následok, že sa dieťa narodí menšie a chudšie. Po narodení často dieťa túto stratu dobehne. Asi 10% z týchto detí svoj znížený rast už nikdy nedobehne  a  zostávajú malými natrvalo.

 

K tomu, aby dieťa rástlo normálne, potrebuje dobrú  výživu bohatú na bielkoviny, mnoho pohybu na čerstvom vzduchu a veľa spánku. Je tiež veľmi dôležité, aby bolo obklopené rodinou, ktorá vytvára pre dieťa citové zázemie. Pokiaľ sú všetky tieto podmienky splnené, dieťa dobre rastie a primerane sa vyvíja.

 

Vaše otázky a odpovede

19.02.2020 16:07 | Gabriela Dobrovicova
Dcera
Dobry den, rada by som ziskala viac informacii ohladom rastu dcery. Bude mat 13 rokov, ma 150/40, zatial bez menstruacie a ochlpenia, rast prs zacal cca pred rokom a pol. Za posledne dva roky je prirastok na vyske 5 cm za rok. Manzel ma 180, ja 169, tak neviem, ci je rast dcery v norme (podla vysledkov celostatneho prieskumu je v minuse 10cm oproti priemeru) alebo mam pri preventive na 13.rok ziadat blizsie vysetrenie. Za odpoved dakujem.
Odpoveď lekára (MUDr. Adriana Dankovčíková)

Dobrý deň,

 

Vaša dcéra je približne o 8 cm nižšia, než by sme podľa výšky rodičov očakávali. Rastovú rýchlosť má primeranú a keďže ešte nemá menštruáciu, dá sa predpokladať, že by mala vyrásť ešte asi 10 cm.  Koĺko ešte vyrastie bude závisieť od  rýchlosti priebehu puberty,  čím neskôr príde menštruácia, tým viac vyrastie. Podĺa grafu by jej  definitívna výška   mohla byť okolo 160cm. Možno v rodine nájedte príbuzné ženy s takouto výškou ..   Pri prevencii skontrolujte ochlpenie - ak je naozaj bez ochlpenia,  v tom prípade by ju  mal vyšetriť detský endokrinológ. Na podporu rastu nezaškodí, ak jej počas zimy budete dávať vitamín D a dopraje si dostatok spánku. 

S pozdravom,

Adriana Dankovčíková 

13.02.2020 18:44 | Milan Petrović
Veľmi vysoký
Dobrý deň, chcel by som sa spýtať mám 13 rokov som chlapec a 175 cm číslo nohy 44 koľko ešte porastiem. Otec ma 190. Mama 168.
Odpoveď lekára (MUDr. Adriana Dankovčíková)

Dobrý deň Peter, 

 

pravdepodobne budeš vysoký ako  Tvoj otec. Mám málo údajov, aby som to vedela predpokladať presnejšie. K  presnejšiemu určeniu tvojej budúcej výšky by som potrebovala  vedieť tvôj vek presnejšie (13 rokov + koľko mesiacov)  +  zhodnotiť, ako sa pubertálne vyvíjaš.  

Pekný Valentínsky deň želám,

Adriana Dankovčíková

 

09.02.2020 22:21 | Erika Vargová
rast chlapca
Dobrý deň, syn je veľmi maličký, má 7 rokov a 7 mesiacov a meria len 116 cm, váži 20 kg. Viem, že ma predispozíciu byť malý, nakoľko ja som veľmi maličká 146 cm a manžel tiež nie je najvyšší 170 cm. Syn vyrastie asi 5 cm za rok, čo ako píšete, je do obdobia puberty normálne, ale musíme sa len zmieriť s tým, že proste bude maličký, lebo ma nízkych rodičov? Ja som vyhľadala lekára, keď už bolo príliš neskoro a kvôli výške som si prešla šikanou a nechcem, aby to muselo zažiť aj moje dieťa. Ďakuj
Odpoveď lekára (MUDr. Adriana Dankovčíková)

Dobrý deň, 

áno, máte pravdu, Váš syn má presne takú výšku, aká sa dá očakávať podĺa výšky rodičov. Ale bolo by vhodné navštíviť ambulanciu detskej endokrinológie, aby sme  podrobnejšie posúdili, či môžme jeho výšku liečebne ovplyvniť.   Nízky vzrast vo vašej rodine môže byť familiárny a to zatiaĺ ovplyvniť nevieme. Ale zriedkavo dokážeme odhaliť aj genetickú príčinu (napríklad SHOX gén), kde môžme uvažovať aj o liečbe rastovým hormónom. Preto odporúčam podrobnejšie vyšetrenie. 

S pozdravom, 

Adriana Dankovčíková

14.01.2020 20:28 | Barbara Brázdova
Rast u dieťaťa
Dobrý večer,chcela by som sa spýtať v akom veku sa rieši nižší rast dieťaťa,môj malý ma len 17 mesiacov ,ale oproti rovesníkom je aj o 10-15 cm nižší ja mám 150 CM a manžel 174 cm.Ja viem že je to podmienené geneticky ,ale dá sa tomu do budúcna pomôcť? Ďakuj
Odpoveď lekára (MUDr. Adriana Dankovčíková)

Dobrý deň,

každú poruchu rastu dieťaťa je potrebné riešiť čím skôr.   Najprv sa pravdepodobne  len  klinicky vyšetrí, následne sa presne odsleduje rastová rýchlosť, ak niečo nebude v poriadku doplnia sa ďalšie vyšetrenia a až potom bude možné  zodpovedať na Vašu otázku, či sa mu do budúcna dá pomôcť. 

S pozdravom,

Adriana Dankovčíková

02.02.2020 20:37 | Mária Bandurova
Rast dieťaťa
Dobrý deň, syn má 4,a pol roka, v škôlke je najnižší meria 99cm a váži do 15kg.Chcem len vedieť či je výška a váha v poriadku alebo to Treba riešiť. Ďakuj
Odpoveď lekára (MUDr. Adriana Dankovčíková)

Dobrý deň, 

Výška je hranične nižšia, hmotnosť k výške je dobrá. Na zhodnotenie, či je to v poriadku, by bolo potrebné poznať výšku rodičov a pôrodné miery dieťaťa,  prípadne odsledovať rastovú rýchlosť dieťaťa.  Zvážte odbornú konzultáciu. 

S pozdravom ,

Adriana Dankovčíková